If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the Register link to proceed.

Skrzypienie podczas naciskanie na pedały.

Potrzebujesz porady sprzętowej albo chcesz się nauczyć nowych sztuczek? To jest odpowiednie forum
Lethal
Nowicjusz

Skrzypienie podczas naciskanie na pedały.

Postautor: Lethal » 19 wrz 2017, 13:44

Siemka, mam problem... podczas naciskania na pedały tak jakby z supportu wydobywa się dźwięk zgrzytania/skrzypienia. Widziałem podobny temat na tym forum jednak tam problem był z nowym Bmx' em. Jak kupiłem używany lecz sprzedający twierdził, że mało jeżdżony (widać tez po stanie, a nie był malowany). Więc mam pytanie, czy problem z czasem przejdzie sam (w innym temacie były takie przypuszczenia) czy trzeba koniecznie grzebać ? Pozdrawiam ;)

Rower: Eastern Bikes Scythe ;)

kuba_ARL
Facebookowy rider

Re: Skrzypienie podczas naciskanie na pedały.

Postautor: kuba_ARL » 19 wrz 2017, 15:23

Siemanko
Nie ma co się oszukiwać że coś samo się uciszy. Gdy u mnie pojawiły się "strzały\stuki" z okolic korby i suportu zrobiłem tak:
Wszystko wykręciłem i na stół. Dokładnie wyczyściłem ośkę, wielopusty w ramionach korby, gwinty od pedałów, mufę suportu a do łożysk dałem nowy smar. Poskładałem starannie i z odpowiednią ilością smaru a na koniec śruby+klej do gwintów do****łem elektrycznym kluczem udarowym i CISZA. Wszystko kręci się dobrze i trzyma kupy.
Tobie również polecam taki zabieg.

Lethal
Nowicjusz

Postautor: Lethal » 19 wrz 2017, 15:42

Oki spróbuje, dziękii :D

Lethal
Nowicjusz

Postautor: Lethal » 20 wrz 2017, 20:53

Nie rozkręcałem jeszcze korb a byłem dziś pojeździć i zauważyłem, że na początku jazdy była cisza, nic nie skrzypiało ani nie zgrzytało, lecz po jakiś 40 minutach znów zaczęły się odgłosy zgrzytania. Dodam jeszcze że pogoda była lekko deszczowa, chodniki były mokre, czy ma to może wpływ na te odgłosy ? Może nie powinienem jeździć w taką pogodę ?

PanJajo
Master

Postautor: PanJajo » 21 wrz 2017, 15:41

Ta, na początku jest fajnie od wody - cisza, spokoj ale pozniej jak woda zejdzie i zastąpi ją rdza to jest jeszcze gorzej.
Bikecheck :
viewtopic.php?f=12&t=25 8-)
Pomagam na PW :ugeek:

Lethal
Nowicjusz

Postautor: Lethal » 21 wrz 2017, 20:44

W tym problem że tak jakby to właśnie od wody pojawiły się odgłosy :/ Rozkręcać czy po prostu nie jeździć w deszcz?

Matiz
Awatar użytkownika
BMXowiec

Postautor: Matiz » 27 wrz 2017, 6:09

kuba_ARL pisze: do****łem elektrycznym kluczem udarowym i CISZA..

japierrrrdole, nie słuchaj go.

nie wiem jakie masz korby ,ale w wiekszości jakie znam taki zabieg albo ukręci śrube,albo zmiażdży łożsyka.

Reszta może być, poza dokręcaniem młotem...

Od siebie dodam że jak skrzypi to przewaznie jest luz na wielowypuście korby i nie nalezy go ignorować, szczególnie jezeli to korba 48Micro.
Test:

-oprzeć sie na siodełku jakoś tłowiem lub kolanem (niekonieczne)
-złapać za oba pedały
-pchać w dół i ciągnąć w góre oba pedały na raz. Powinno być czuć luz

test2: (dla tych co czują nogami)

-W trakcie stania na pedałach podskakujecie na pedałach, na palcach, spężynka
-szybko przekręcacie pedały w tył o jedną korbe, tak by wywołać jak najmniejszy nacisk na nie
-powtarzacie sprężynke, powinno wyczuwalnie przeskoczyć.

(sposób 1 jest dokładniejszy ale wymaga więcej siły. Sposób 2 wymaga większego wyczucia w nogach)

skrzypiące korby moga mieć multum żródeł. podaje bezpłatną ściągawke:
-wykręcajacy sie pedał z korby
-luz na łożysku pedałów
-wyrobiony otwór centrujący sprocketu
-niedokręcona śruba mocująca sprocket (uwaga bo prowadzi do powyższego)
-niedokręcone ramiona korby
-wyrobione ramiona korby (najgorzej)
-wyrąbane łożyska supportu
-wyrabany lub nowy łańcuch
-losowe, dziwne i nietypowe usterki drivera piasty tylnej (np łozyska)
-luźne szprychy!
-a nawet ocierajacy o łańuch hubguard

jest jeszcze pare zupełnie dalekich od korb przyczyn ,ale już zapomnialem. Np korba po prostu obija o tylne widełki? Serio, spotkałem sie :roll:

bonus: szybki sposób lokalizacji strzelania

-potrzebne wd40

psikacie wd40 w dany punkt pojedyńczo (np. lewa śruba mocująca korbe na oś) i robicie rundke testową. Jeżeli dźwięk znika- trafiliście. Jezeli nie- próbujecie kolejne miejsce.

Psikniecie WDkiem daje cisze przeważnie na 3-20min w zależnosci od rozmiaru usterki (czytaj od wielkosći luzu)
-------------------
Tak czy owak, skrzypienie przy pedałowaniu zawsze polecam rozpocząć od dokręcenia ramion korb, gdyż jazda na niedokręcony powoduje wyrabianie sie wieloklinu. A wyrobiony wieloklin luzuje sie coraz częściej.

Pozdrawiam

kuba_ARL
Facebookowy rider

Postautor: kuba_ARL » 27 wrz 2017, 10:14

Napisałeś dobre wypracowanie i myślę że przyda się to innym bo sporo w tym konkretnej wiedzy:)
Ja przedstawiając swoje metody postępowania nikogo nie zmuszam by zrobił tak samo. Moje korby to Shadow Torrid v2 i jak wspomniałem wcześniej wszystko śmiga elegancko.
Fakt że dokręcając "udarem" można zerwać gwint i trzeba to robić z głową ale aby zmiażdżyć łożysko to trzeba prasy hydraulicznej użyć więc nie ma co panikować. Gdzieś kiedyś "mignęła" mi wartość 40nm-50nm dokręcania ale to chyba w korbach MTB i na kwadrat ale można spróbować. Poza tym warto temat rozwiązać jak najszybciej by nie zarżnąć wielopustu i narobić dodatkowych kosztów.

Adam
Awatar użytkownika
BMXowiec

Postautor: Adam » 28 wrz 2017, 8:44

Mój sposób na skrzypiący napęd - nie staram się nawet zidentyfikować problemu, tylko rozkręcam wszystko, czyszczę wd-40, walę wszędzie smar i odpowiednio dokręcam. Skutek? Nigdy nie miałem problemów z łożyskami czy wyrobieniem czegokolwiek ( no może z wyjątkiem rozbicia korpusu piasty demolition haha ).

Lethal
Nowicjusz

Postautor: Lethal » 28 wrz 2017, 13:08

Okay, mega pomocne rady :) Jestem wam ogromnie wdzięczny :D

http://www.nowoczesnekuchnie.com.pl

Wróć do „How-to”